Blog

Hydroizolacje mineralne (jedno i dwukomponentowe) – zalety, zakres zastosowań

Nowoczesne materiały budowlane pozwalają na uzyskanie relatywnie szybkich efektów bez konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu czy dodatkowych preparatów. Hydroizolacje mineralne jedno- i dwukomponentowe cieszą się coraz większą popularnością, a ich uniwersalny charakter pozwala na łatwe i szybkie wykonywanie uszczelnień większości powierzchni. Dowiedz się, jakie są zalety tego typu rozwiązań!

Czym cechują się hydroizolacje mineralne?

Ochrona strategicznych punktów budynków przed wilgocią jest kwestią niezwykle istotną – wpływa ona bowiem na bezpieczeństwo, stabilność i bezawaryjność konstrukcji. Jedno- i dwukomponentowe hydroizolacje mineralne, bazujące na spoiwie cementowym, z powodzeniem mogą być stosowane w uszczelnianiu piwnic, fundamentów, balkonów, tarasów, basenów, garaży i wielu innych przestrzeni.

Tego typu materiały cechuje obecność w składzie polimerów, żywic, kruszyw mineralnych oraz wszelkich innych dodatków, które determinują funkcjonalność poszczególnych rodzajów szlamów. Spoiwo cementowe, które stanowi bazę szlamu sprawia, że produkty nadają się do stosowania na większości powierzchni – w tym żelbetowych oraz betonowych, zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i w konstrukcjach zewnętrznych.

Czym różnią się hydroizolacje mineralne jednoskładnikowe od dwuskładnikowych?

Zasadniczą cechą, która odróżnia jednokomponentowe szlamy, jest brak konieczności stosowania dodatkowych środków. Hydroizolacje mineralne jednokomponentowe posiadają w swoim składzie wszelkie niezbędne substancje, które odpowiadają za poprawne działanie – mają w sobie polimery oraz szary cement. Sprzedawane są w postaci mieszanki sypkiej, w workach o różnej pojemności. Aby otrzymać masę zdatną do nałożenia na określoną powierzchnię, konieczne jest rozrobienie z odpowiednią, sugerowaną przez producenta ilością wody.

W przypadku produktów dwukomponentowych, aby otrzymać w pełni funkcjonalny szlam, należy w jednym pojemniku połączyć emulsję polimerową ze składnikiem suchym, występującym w postaci proszku. Są one sprzedawane w kompletnych zestawach – nie wymagają zastosowania wody czy żadnych dodatkowych uzdatniaczy, po rozrobieniu zaprawa nadaje się do bezpośredniej aplikacji. Uznaje się, że hydroizolacje mineralne dwukomponentowe wiążą znacznie szybciej.

Zakres zastosowań hydroizolacji mineralnych jedno- i dwukomponentowych

Zarówno szlamy jedno-, jak i dwukomponentowe, sprawdzą się w większości prac. Nadają się do uszczelniania podłóg i posadzek na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, a także do izolacji pionowych – na ścianach oraz murach.

Jednokomponentowe szlamy mineralne z powodzeniem można zastosować na betonowych i żelbetonowych elementach konstrukcyjnych – ścianach piwnicznych i fundamentowych, a także w przypadku uszczelniania basenów oraz innych zbiorników – oczek wodnych, stawów, fontann.

Dwuskładnikowe preparaty doskonale sprawdzą się w uszczelnianiu tarasów, balkonów oraz patio, ale też elementów konstrukcyjnych takich jak cokoły, ławy fundamentowe. Produkty te nadają się idealnie do uszczelniania “mokrych” pomieszczeń – łazienek, saun.

Podstawowe zalety hydroizolacji mineralnych jedno- i dwukomponentowych

Odporne na wahania temperatur hydroizolacje niezaprzeczalnie wiążą się z wieloma zaletami. Pierwszą z nich jest oczywiście uniwersalność – mogą one być stosowane w przypadku większości rodzajów podłoża, a w dodatku mogą być pokrywane tynkami. Ponadto doskonale mostkują one rysy – co oznacza, że warstwy hydroizolacyjne nie niszczą się wówczas, gdy podłoże ulegnie umiarkowanemu uszkodzeniu (tolerancja w zależności od produktu – dwukomponentowe szlamy mineralne mają większość możliwość mostkowania rys). Pozwalają także na wykonanie uszczelnienia dowolnej powierzchni przy relatywnie niskich kosztach – oszczędności można generować za sprawą doskonałej wydajności produktów.

Prace z zastosowaniem szybkoschnących, dwukomponentowych szlamów mineralnych przebiegają szybko – preparaty AQUAFIN-RB400 firmy Schomburg lub MB 2K firmy Remmers czy weber.tec Superflex D24 marki Weber pozwalają na nałożenie drugiej warstwy uszczelniającej już po upływie 3 godzin, a w konsekwencji docelowej hydroizolacji w ciągu niespełna 24 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *