Blog

Jak zwalczać wilgoć w domu?

Wilgoć w domu może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pojawienie się grzyba, który może być niebezpieczny dla mieszkańców. Pleśń i grzyby stanowią zagrożenie, ponieważ mogą powodować schorzenia dróg oddechowych, bóle głowy, problemy skórne czy alergie. Innymi skutkami nadmiernej wilgoci w mieszkaniu może być zatęchły zapach wewnątrz, pojawienie się wilgotnych plam na ścianach lub odchodzenie tapet, czy psucie się sprzętów elektronicznych. Właśnie dlatego należy jak najszybciej się jej pozbyć. Kluczem do tego będzie, w pierwszej kolejności, zidentyfikowanie jej przyczyn.

Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

Do dwóch najczęstszych występujących przyczyn zawilgocenia wnętrza mieszkania należą niewłaściwa izolacja cieplna budynku oraz nieefektywna lub niedziałająca wentylacja. Wpływać na nią mogą również codzienne czynności, takie jak gotowanie, prasowanie czy suszenie ubrań w pomieszczeniach. Wśród czynników, które sprzyjają powstawaniu wilgoci warto również wyliczyć plastikowe, szczelne drzwi i okna oraz niewystarczające wietrzenie pomieszczeń.

Gromadzenie się wilgoci w powietrzu to proces, który postępuje przez dłuższy czas. Właśnie dlatego, gdy tylko zaobserwujemy jego pierwsze oznaki, powinniśmy reagować. W innym przypadku niebawem pojawią się wykwity na ścianach, w rogach okien czy w pokojach.

W jaki sposób pozbyć się wilgoci?

Chociaż problem nadmiernej wilgoci w mieszkaniach jest bardzo powszechny, nie należy go bagatelizować. Im dłużej będziemy zwlekać z podjęciem właściwych działań, tym trudniej będzie nam rozwiązać problem.

Należy pamiętać, że sama obecność wilgoci wewnątrz mieszkania nie stanowi sedna problemu, ponieważ jej obecność wewnątrz mieszkania to coś normalnego. Nie odczujemy jej negatywnych skutków jeśli tylko będziemy mieli skuteczny sposób na pozbywanie się jej. Całe szczęście na rynku mamy wiele rozwiązań, które mogą być pomocne podczas zmagania się z problemem wilgoci. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależeć będzie od stopnia zawilgocenia ścian.

Jeśli częstsze wietrzenie nie pomaga, powinniśmy pomyśleć nad rozwiązaniami, takimi jak usprawnienie sytemu wentylacji. Pomocnym narzędziem będą również osuszacze powietrza, zwłaszcza modele z lampą UC do likwidacji bakterii oraz filtr węglowy neutralizujący nieprzyjemne zapachy.

Pomieszczeniem, które w największym stopniu narażone jest na problemy związane z nadmierną wilgocią jest łazienka. Całe szczęście tutaj może pomocne okazać się bardziej intensywne wietrzenie czy zostawianie drzwi otwartych na oścież, gdy nikt nie korzysta z pomieszczenia. Ratunkiem przed wilgocią w łazience można być również niewielki wentylator.

Drugim pomieszczeniem, w którym występuje największe zagrożenie nadmiernym poziomem wilgoci w powietrzu jest kuchnia. Dzieje się tak dlatego, że podczas gotowania uwalniana jest para wodna. Jeśli nie będzie odprowadzana poza pomieszczenie, może przyczynić się do jego zawilgocenia. W tym celu warto korzystać z wyciągu lub pochłaniacza oraz pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia.

Chociaż te dwa pomieszczenia najczęściej stanowią przestrzeń, w której występuje nadmiar wilgoci, powinniśmy pamiętać również o tym, że problem może pojawić się również we wnętrzach innego typu. W nich także powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wszelkie oznaki nadchodzących problemów. Pierwszym sygnałem mogą być na przykład zaparowane okna lub lustra oraz problemy ze schnięciem prania lub ręczników. Zaalarmować powinien nas także nieprzyjemny zapach stęchlizny. Gdy zobaczymy mokre plamy na ścianach, jest to moment, gdy koniecznie powinniśmy podjąć działania.

Pamiętajmy, że w przypadku wilgoci w mieszkaniu, jak najbardziej powinniśmy kierować się zasadą “lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku, gdy wilgoć będzie sięgać głęboko do wnętrza ścian, powyższe rozwiązania mogą okazać się nieskuteczne. W ostateczności ratunkiem może być mechaniczne oczyszczenie ścian np. Poprzez skucie tynku oraz zabezpieczenie miejsca odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Działania profilaktyczne

Jeśli chcemy zabezpieczyć pomieszczenie przed działaniem wilgoci, warto pomyśleć o tym już na etapie remontu.

Zawilgocenia ścian możemy (najczęściej w pomieszczeniach piwnicznych) możemy usunąć poprzez odtworzenie izolacji poziomej murów drogą iniekcji lub przy zastosowaniu systemów tynków renowacyjnych.

Zabezpieczenie ścian i podłogi przed wilgocią w pomieszczeniach mokrych np. łazienki możemy wykonać przy pomocy płynnych folii, tzw. izolacji podpłytkowych. Należy w tym przypadku pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na detale, czyli narożniki i odpływy, które należy uszczelnić stosując taśmy i mankiety uszczelniające.

Przyczyną zawilgocenia ścian są również stare, niezabezpieczone tynki zewnętrzne. Elewacje powinny być monitorowane i w razie potrzeby konserwowane poprzez odnowienie tynku lub powłoki malarskiej.

Pamiętajmy także, by nieustannie monitorować stan pomieszczeń oraz często je wietrzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *