Aktualności

Jaka żywica do uszczelniania dachu z papy?

Ciągła ekspozycja na wodę opadową oraz skrajnie różne warunki atmosferyczne może powodować, że powierzchnia pokrycia budynku ulega stopniowemu niszczeniu. Na utratę szczelności oraz powstawanie ubytków strukturalnych szczególnie narażone są dachy z papy, które często występują w obiektach takich jak magazyny, budynki przemysłowe, bloki mieszkalne, garaże miejskie i wszelkie inne, których dach ma płaską formę.

Uszkodzenia, które pojawiają się z upływem czasu, często wymagają natychmiastowej naprawy. Jakie materiały warto stosować, aby efekt prac mających na celu eliminację ubytku utrzymywał się możliwie jak najdłużej?

Dach z papy – zapobiegaj przeciekom

Niepoprawny dobór rodzaju wykończenia pokrycia budynku może skutkować tym, że uszkodzenia na jego powierzchni pojawiają się często. Standardowe uszczelnianie dachów z papy z wykorzystaniem doraźnych materiałów (lepików, folii, fragmentów papy przymocowanych “na krótko”) jest dobrym rozwiązaniem w przypadku awaryjnych sytuacji oraz na czas, gdy oczekujemy na ingerencję specjalistów. W długim okresie nie będą one efektywne, a ubytki w strukturze poszycia mogą pojawić się ponownie już po upływie kilku tygodni.

Dbanie o odpowiednią kondycję pokrycia jest kwestią szalenie ważną. W końcu dach nie tylko stanowi zwieńczenie budynku, ale też chroni go przed przedostawaniem się do jego wnętrza wód opadowych. Stale rosnące zawilgocenie pomieszczeń może prowadzić do pleśni i pojawiania się grzyba, a nawet do uszkodzenia ważnych instalacji elektrycznych. Jeśli izolacja nie jest odpowiednia, przedostająca się do budynku wilgoć może też przenikać do ścian oraz zagrażać ogólnemu stanowi technicznemu obiektu.
Z tych względów uszczelnienie dachu z papy jest sprawą palącą i niecierpiącą zwłoki. Aby efekt utrzymywał się przez długi czas, szczególnie zalecane jest zastosowanie specyficznych środków izolacyjnych, takich jak np. żywica poliuretanowa.

Przy doborze systemu należy pamiętać, aby żywica będąca ostateczną warstwą wykończeniową systemu była żywicą alifatyczną. Tylko takie żywice są w pełni odporne na UV i nie ulegają procesowi „kredowania”. Proces kredowania w uproszczeniu polega na powolnym znikaniu powłoki, która w dłuższym okresie czasu może całkowicie zniknąć.

Żywica poliuretanowa – strzał w 10

Ze względu na to, iż powierzchnia poszycia dachu płaskiego jest dość specyficzna, a w dodatku charakteryzuje się trudniejszymi zdolnościami do odprowadzania wód opadowych, konieczne jest stosowanie takich materiałów izolacyjnych, które będą odporne na wilgoć oraz skutecznie zablokują przedostawanie się deszczu do struktur budynku. Do zabezpieczania poszyć z papy szczególnie polecany jest wyrób taki jak żywica poliuretanowa, która poza właściwościami hydrofobowymi, jest także odporna na długotrwałą ekspozycję na słońce oraz niskie temperatury.

Żywica do uszczelniania dachu z papy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na powierzchni pokrycia widoczne są spulchnienia, złuszczenia lub ubytki. To solidny surowiec, który zapewni długotrwałą izolację uszkodzonego poszycia, przywracając mu pełną szczelność oraz bezpieczeństwo.

Systemowe, żywiczne powłoki uszczelniające weber.dry PUR.

Wśród produktów, które bazują na żywicy poliuretanowej do izolowania dachów warto wymienić te pochodzące od marki Weber.

Systemowe powłoki zabezpieczające weber.dry PUR pod postacią płynnych membran, są wykorzystywane m.in. do hydroizolowania dachów zielonych, balkonów oraz tarasów. Z powodzeniem mogą być też stosowane w przypadku pokryć z papy.

Systemy firmy Alchimica – Hyperdesmo.

Innym produktem, który doskonale sprawdzi się w pracach uszczelniających, jest jednoskładnikowa płynna żywica poliuretanowa Hyperdesmo ADY 610 firmy ALCHIMICA. Jest to wyrób, który zapewnia doskonałą odporność mechaniczną, a także jest niewrażliwy na długotrwałe promieniowanie UV.

Bezpieczeństwo budynku i wyższy komfort użytkowników dzięki naprawie z zastosowaniem żywicy.

Wysoka użyteczność obiektu, komfort przebywania w nim, a także bezpieczeństwo techniczne zapewnia m.in. szczelny i w pełni sprawny dach. Dlatego w przypadku, gdy pokrycie z papy niszczeje i wymaga naprawy, warto stosować specjalistyczne systemy oparte na żywicach poliuretanowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *