Blog

Podstawowe zastosowania tynków renowacyjnych – wszystko co trzeba wiedzieć

tynk renowacyjny

Budowle zmieniają się wraz z upływem czasu. Na elewacjach osadzają się zabrudzenia i szkodliwe substancje z powietrza. Do wnętrza elewacji wnika wilgoć. Przy okazji przeprowadzanych remontów elewacje są czyszczone, jednak często okazuje się, że zabieg ten nie jest wystarczający.Na przestrzeni lat na elewacji powstają sole, które są odporne na czyszczenie. Gdy uszkodzone przez sole tynki zostaną poddane renowacji, tynk podkładowy i wierzchni powinny być tak dobrane, aby w możliwie szerokim zakresie ograniczyć wpływ szkodliwych czynników na trwałość wykonanych zabiegów renowacyjnych. Optymalnie nadaje się do tego celu tynk renowacyjny.

Jaki tynk na wilgotne ściany?

Trwale hydrofobowy, a jednocześnie otwarty na dyfuzję pary wodnej tynk renowacyjny pozwala murom wysychać oraz powstrzymuje sole, nie dopuszczając do powstawania wykwitów. Jeśli sole występują w dużej ilości w murze, wyrównania podłoża można dokonać za pomocą podkładowego tynku renowacyjnego, który umożliwia krystalizację soli w swoim wnętrzu, bez ryzyka powstania uszkodzeń.

Tynki renowacyjne – zastosowanie

Systemy tynków renowacyjnych mają dwa zasadnicze zastosowania:

  • zasada działania tynku renowacyjnego – jednowarstwowo tynk renowacyjny
    Przemieszczenie strefy odparowania wilgoci zawartej w murze z powierzchni tynku do jego głębszej warstwy. Tynki renowacyjne są wodoodporne i jednocześnie bardzo otwarte dyfuzyjnie.
  • zasada działania systemu tynków renowacyjnych – dwuwarstwowo tynk podkładowy i tynk renowacyjny.
  • Zmagazynowanie wychodzących z muru soli bez powodowania uszkodzeń tynku. Tynk podkładowy dzięki ponad 40 % objętości porów oferuje wystarczającą ilość miejsca, aby sole unieszkodliwić i magazynować.

Tynki renowacyjne wewnętrzne

Tynki renowacyjne stosowane są przede wszystkim na wewnętrznej stronie zawilgoconych i zasolonych ścian piwnic. Tynk renowacyjny nie jest tynkiem szczelnym (zaporowym), jego parametry pozwalają na wysychanie muru (usuwanie wilgoci z muru do otoczenia). Wyschnięcie przegrody jest możliwe przy zastosowaniu systemu całkowicie odcinającego dostęp wilgoci, np. poprzez wykonanie przepony poziomej oraz zewnętrznej hydroizolacji pionowej. Przed zastosowaniem tynków renowacyjnych konieczne jest oznaczenie stopnia zasolenia muru. Od tego zależy układ i grubość warstw systemu. Projektując wewnętrzne prace związane z renowacją zawilgoconych murów zakładając zastosowanie tynków renowacyjnych trzeba przewidzieć zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Tynk renowacyjny na wilgotne ściany – tynki osuszające i kompresowe

Tynk ofiarny (kompresowy) może być zastosowany na stałe jako tynk aktywnie osuszający, odsalający, otwarty dyfuzyjnie. Może również funkcjonować jako podkładowy nałożony pod wierzchnie tynki. Tynk ofiarny zapewnia stałą regulację wilgotności i przy bardzo dużej zawartości porów oferuje wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *