Blog

Jak skutecznie zabezpieczyć przed wilgocią taras i balkon – poradnik

Izolacja tarasu

Zabezpieczenie balkonu, zabezpieczenie tarasu przed wodą

Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynku, które zazwyczaj wystają poza jego obrys i z tego powodu narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Zmienne temperatury i wilgoć powodują, że należy szczególnie zadbać o to, aby zastosowana hydroizolacja balkonu czy hydroizolacja tarasu zostały odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Każdy posiadacz balkonu lub tarasu docenia spędzone tam chwile z kubkiem kawy lub książką w leniwy, sobotni poranek. Tym bardziej warto dowiedzieć się, co zrobić, by cieszyć się ich długoletnim użytkowaniem.

Zabezpieczenie tarasu, zabezpieczenie balkonu – jak zabezpieczyć taras i balkon

Konstrukcja balkonów i tarasów musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. Jednym z głównych warunków trwałości tych elementów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji. Hydroizolacja tarasu czy hydroizolacja balkonu, która jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji balkonu lub tarasu stanowi zarazem ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów.

Jak wybierać materiały do wykonania izolacji balkonu lub izolacji tarasu?

Inwestor powinien wybierać materiały hydroizolacyjne według takich kryteriów jak rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym aplikowane materiały powinny mieć większą elastyczność. Elastyczne połączenie jest szczególnie ważne w miejscach, w których występują znaczne naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe, np. przy połączeniach powierzchni poziomej ze ścianą. Zastosowanie preparatów posiadających zdolność mostkowania rys zapewni szczelność w przypadku pojawienia się zarysowań, podczas gdy sztywna powłoka pęknie i pozwoli wniknąć wilgoci. Innym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest położenie (czy taras znajduje się na gruncie czy jest konstrukcją nadziemną) oraz jakie pomieszczenia znajdują się pod nim. Prawidłowo wykonana izolacja balkonu czy izolacja tarasu, stanowiąca skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią, ma szczególne znaczenie gdy taras usytuowany jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, na przykład salonem. Przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji skutkuje zawilgoceniem sufitu i stworzeniem wewnątrz budynku warunków dla rozwoju korozji biologicznej, np. grzybów i pleśni.

Jak zabezpieczyć taras, balkon przed wilgocią?

Do wykonania niezawodnej izolacji tarasu czy izolacji balkonu, zarówno obiektów nowych jak i już istniejących, niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokiej jakości.
Do ochrony balkonów i tarasów przed wodą najlepiej sprawdzają się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami. Gwarantują one szczelność, są odporne na mróz, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zastosowanie rozwiązań wchodzących w skład jednego systemu gwarantuje pełną kompatybilność jego poszczególnych składników oraz eliminuje możliwość powstania kolizji chemicznej pomiędzy nimi. Z tego samego względu, dobierając materiały i systemy do izolacji balkonów czy tarasów, trzeba pamiętać o sposobach zabezpieczania obróbek blacharskich przed korozją. Metalowe części należy chronić przed kontaktem z polimerami i cementem.

Hydroizolacja balkonu, hydroizolacja tarasu – jak wykonać?

Balkony i tarasy różnią się między sobą wielkością i kształtem oraz konstrukcją, co wpływa na sposób wykonania izolacji i dobór odpowiednich produktów. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne dotyczące prac budowlanych. Optymalnym zabezpieczeniem przed wnikaniem wody i wilgoci konstrukcji balkonu w układzie zespolonym jest wykonanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem , który umożliwi swobodny spływ wody z pokrytej okładziną powierzchni. Wszystkie newralgiczne strefy, takie jak narożniki czy miejsca obróbki blacharskiej, wymagają uszczelnienia, które uniemożliwi przedostawanie się wody do warstwy konstrukcyjnej. Przy tarasie naziemnym należy również pamiętać, aby pod spodem płyty konstrukcyjnej ułożyć warstwę odcinającą, która zablokuje przedostawanie się wody w drodze podciągania kapilarnego i uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem pochodzącym z gruntu. W przypadku tarasów nadziemnych nad pomieszczeniem ogrzewanym, poza uszczelnieniem podpłytkowym, należy wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. W takim przypadku hydroizolacja płyty pełni również rolę paroizolacji. Zastosowanie się do zasad prawidłowego wykonawstwa i odpowiednie wykorzystanie rozwiązań systemowych pozwoli chronić balkon i taras przed wodą przez długi czas

Żywica na balkon i żywica na taras – alternatywa dla płytek

Coraz częściej jako hydroizolacja tarasu czy hydroizolacja balkonu stosuje się rozwiązanie w postaci bezspoinowego systemu powłokowego – systemy płynnych membran hydroizolacyjnych, które powstały na bazie wysokiej jakości czystych żywic poliuretanowych. 'Ich zastosowanie na dachu, balkonie czy nawierzchni obciążonej ruchem pieszym lub kołowym to gwarancja otrzymania trwałej hydroizolacji, odpornej nawet na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne. Zastosowanie piasku kwarcowego lub płatków dekoracyjnych zapewnia antypoślizgową powierzchnię o bardzo atrakcyjnym wyglądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *