-
- MINERALNE MIKROZAPRAWY USZCZELNIAJĄCE I SZPACHLÓWKI (SZLAMY
- GRUNTY I IZOLACJE BITUMICZNE ORAZ MASY POLIMEROWO-BITUMICZNE (KMB)
- SYSTEMY HYDROIZOLACJI NA BAZIE ŻYWIC POLIURETANOWYCH (JEDNO- I DWUKOMPONENTOWE ELASTYCZNE MEMBRANY HYDROIZOLACYJNE
- MEMBRANY HYDROIZOLACYJNE
- SYSTEMY TYNKÓW RENOWACYJNYCH
- MATERIAŁY INIEKCYJNE – ODTWARZANIE IZOLACJI POZIOMEJ MURÓW
- RENOWACJA POKRYĆ DACHOWYCH
Jak z pomocą modelarskiego tynku silikonowego uzyskać efekt cegły na elewacji

Modelarski tynk silikonowy to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród architektów oraz właścicieli domów. Wybór tego rodzaju materiału na elewację przynosi wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Dzięki nowoczesnemu stylowi oraz efektowi cegły, budynki zyskują niepowtarzalny wygląd. Ponadto charakteryzuje się on wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, co zapewnia długotrwałość i niskie koszty utrzymania. Warto również zwrócić uwagę na jego właściwości termoizolacyjne oraz ekologiczną produkcję, co czyni go idealnym wyborem dla każdego inwestora. Jak z pomocą tynku modelarskiego uzyskać efekt cegły na elewacji? Na to pytanie odpowiemy w naszym najnowszym wpisie.
Wybór odpowiedniego tynku
Wybór tynku elewacyjnego to nie lada zadanie. Jeśli chcesz uzyskać efekt cegły na elewacji, polecamy wybrać oferowany przez nas modelarski drobnoziarnisty tynk silikonowy weber.pas modelino C. Produkt ten daje duże dowolności jeśli chodzi o kształtowanie powierzchni ściany (imitacja muru ceglanego, wykończenie na gładko). Ponadto jest odporny na warunki atmosferyczne i porastanie alg.
Z pomocą tynku elewacyjnego weber.pas modelino C w kolorze ceglastym, możemy wykonać barwne wykończenie ścian betonowych i cokołów. Produkt ten nadaje się ponadto idealnie do wykończenia systemów ociepleń weber.therm mających imitować mur z cegieł, a także jako warstwa wykończeniowa w systemach ociepleniowych weber.therm narażonych na ryzyko uderzeń mechanicznych.
O czym warto wiedzieć przed nakładaniem tynku elewacyjnego?
Aby tynk elewacyjny spełniał swoje zadanie, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Czynności związane z nakładaniem masy tynkarskiej weber.pas modelino C należy wykonywać w temperaturze powietrza i podłoża pomiędzy +5°C a +25°C, przy względnej wilgotności powietrza nieprzekraczającej 80%.
Zarówno podczas nakładania, jak i wiązania ułożonego tynku należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i chronić elewację przed bezpośrednim wpływem opadów atmosferycznych oraz silnym wiatrem. Wystawienie ścian na wymienione powyżej warunki atmosferyczne spowoduje szybsze wiązanie tynku, uniemożliwiając właściwe jego zatarcie. Powierzchnię należy chronić przed bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych, aż do pełnego związania tynku. Wskazane jest stosowanie siatek oraz plandek ochronnych.
Przygotowanie powierzchni elewacji
Przystępując do prac, warto pamiętać, że podłoże powinno być suche, stabilne, nośne, równe i gładkie. Przygotowanie powierzchni przed nałożeniem tynku jest kluczowe dla uzyskania trwałego efektu cegły. Pierwszym krokiem jest staranne oczyszczenie ściany z kurzu, brudu i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na przyczepność materiału. Następnie należy naprawić ewentualne uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy ubytki. W sytuacji, gdy elewacja pokryta jest wcześniejszymi warstwami tynku, należy je usunąć lub przeszlifować. Kolejnym etapem jest nałożenie odpowiedniego podkładu, który zapewni lepszą przyczepność oraz wyrówna chłonność podłoża.
W systemach ociepleniowych podłoże pod masę tynkarską powinna stanowić warstwa zbrojona wykonana z zaprawy klejowo-szpachlowej oraz siatki zbrojącej. Całość powinna zostać zagruntowana płynem gruntującym (weber PG225). Grubość warstwy zbrojonej powinna wynosić 3-5mm. Od jej nałożenia należy odczekać 3 dni – do czasu jej związania i wyschnięcia. Ewentualne nierówności można wygładzić papierem ściernym. Przynajmniej 24 godziny przed nakładaniem tynku, należy całą powierzchnię obficie przemalować barwionym (imitującym fugę) płynem gruntującym. Po jego wyschnięciu, na całą powierzchnię przeznaczoną do tynkowania nakładamy wykonane z impregnowanego kartonu szablony z rysunkiem cegły.
Techniki aplikacji tynku
Aby uzyskać efekt cegły na elewacji, należy zastosować odpowiednie techniki aplikacji tynku silikonowego. Oferowana przez nas dekoracyjna masa tynkarska weber.pas modelino C dostarczana jest w postaci gotowej do użycia – wystarczy dokładnie ją wymieszać przy pomocy mieszadła elektrycznego, a w razie konieczności rozcieńczyć wodą (nie więcej niż 165 ml na 25 kg wiadro).
Masę tynkarską nakładamy w dwóch warstwach, na szablonach, przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Pierwsza warstwa tynku powinna w całości wypełniać wolne przestrzenie w szablonie. Druga zaś (o grubości nie większej niż 1 mm), powinna być nakładana na świeżą warstwę pierwszą. Łączna grubość obu warstw nie powinna przekraczać 1,5 mm. Warto pamiętać, by od czasu do czasu oczyścić pacę z przywierającej żywicy – pod żadnym pozorem jednak nie należy wrzucać resztek żywicy do wiadra ze świeżym tynkiem.
By uzyskać efekt starej cegły obie warstwy powinny być wykonane innymi kolorami. Drugą, ciemniejszą warstwę nakłada się miejscowo na świeżą warstwę pierwszą. Bezpośrednio po nałożeniu produktu, można usunąć szablony.