Blog

Renowacja obiektów przy użyciu tynków i materiałów iniekcyjnych

Renowacja obiektów obejmuje kilka etapów prac, polegających kolejno na usunięciu przyczyny zawilgocenia, poprzez odtworzenie izolacji poziomej murów, wyeliminowaniu wilgoci z konstrukcji i zapewnieniu miejsca, gdzie może gromadzić się sól, dzięki zastosowaniu specjalistycznych tynków renowacyjnych.

Wykonanie wtórnej izolacji poziomej w murze (tzw. przepony poziomej) ma na celu zabezpieczenie konstrukcji przed podciąganiem kapilarnym wilgoci, która powoduje zacieki, wykwity, niszczy tynk I warstwy malarskie na ścianach. Do stworzenia izolacji wykorzystuje się materiały iniekcyjne, aplikowane metodą ciśnieniową lub bezciśnieniową. Wśród nieco starszych rozwiązań można wyróżnić preparaty płynne, obecnie zaś coraz większą popularność zdobywają gotowe kremy.

Kremy iniekcyjne

Użycie kremu niesie ze sobą wiele zalet, przede wszystkim pozwala wywiercić mniejsze otwory umiejscowione w spoinach, a nie cegłach, dzięki czemu nie osłabia się nośności muru. Po wykonaniu zadania otwory wystarczy zaszpachlować. Aplikacja preparatu jest łatwa i szybka, zarówno na murach pełnych, jak i z pustkami powietrznymi. Krem rozprzestrzenia się w murze zapewniając skuteczną ochronę przed podciąganiem wody.

W sklepie Matbau mogą Państwo zakupić krem iniekcyjny marki Weber na bazie silanów weber.tec 946, czy preparat do wtórnej izolacji poziomej muru weber.tec 941. W ofercie mamy również bezrozpuszczalnikowy krem Remmers na bazie silanów Kiesol C oraz preparat do uszczelnień istniejących murów Kiesol.

Systemy tynków renowacyjnych

Kiedy już mur został zaizolowany od fundamentu, a ściany nadal pozostają wilgotne, do ich renowacji należy użyć specjalistycznych tynków renowacyjnych. Tradycyjne tynki cementowo-wapienne nie sprawdzają się w takich okolicznościach, co więcej, mogą przyspieszać destrukcję.

Tynki renowacyjne mają za zadanie wiązać wilgoć i uwalniać ją do otoczenia w postaci pary wodnej oraz gromadzić krystalizującą się sól w specjalnych porach, żeby nie wydostawała się na powierzchnię pod postacią wykwitów. Produkt można stosować na mokre mury, na przykład po powodzi czy zalaniu.

Kompletny system tynków renowacyjnych składa się z kilku produktów: obrzutki, tynku podkładowego wyrównawczego, tynku podkładowego magazynującego sole, właściwego tynku renowacyjnego oraz szpachli wygładzającej. Każdorazowe zastosowanie jest uzależnione od rodzaju i ilości soli zawartych w podłożu.

Aplikacja tynku renowacyjnego

Kiedy stopień zasolenia podłoża jest znaczny, stosuje się pełny system tynku renowacyjnego, kładąc po kolei:

– obrzutkę, czyli warstwę ułatwiającą przyleganie kolejnych materiałów,

– tynk podkładowy magazynujący lub wyrównawczy, dla zniwelowania nierówności,

– właściwy tynk renowacyjny pełniący funkcję hydrofobową,

– masę szpachlową oraz “oddychające” powłoki malarskie.

W sklepie Matbau oferujemy nowoczesne systemy tynków renowacyjnych, na przykład produkty firmy Stauber, takie jak obrzutka i zaprawa podkładowa pod tynki Stauber SAN AS, tynk renowacyjny na zawilgocone i zasolone podłoże Stauber SAN SP, mineralna masa szpachlowa i naprawcza Stauber SAN FP.

Dużą popularnością cieszy się też marka Weber z następującymi produktami: obrzutka pod tynki renowacyjne weber.san 950, tynk renowacyjny weber.san 953, tynk wygładzający weber.san 956.

W ofercie posiadamy również system firmy Remmers zgodny z wymaganiami WTA, na które składa się obrzutka SP Prep, tynk renowacyjny SP Top White, mineralny tynk drobnoziarnisty SP Top Q2.

Dobór odpowiednich materiałów do renowacji

Celem wybrania najlepszych materiałów renowacyjnych należy zdiagnozować zawartość soli budowlanych w podłożu, poprzez pobranie próbek. Uzyskany wynik każdorazowo decyduje u ułożeniu warstw tynku renowacyjnego oraz ich grubości.

Skuteczna renowacja wymaga więc wykonania izolacji poziomej za pomocą materiałów iniekcyjnych oraz wyprowadzenia wody z konstrukcji i utworzenia przestrzeni na sól, poprzez zaaplikowanie systemu tynków renowacyjnych.

Nowoczesne preparaty, takie jak kremy iniekcyjne czy tynki renowacyjne znajdą Państwo w sklepie internetowym Matbau.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *