Blog

Fotokatalityczna akrylowa farba wewnętrzna

Ciągłe dbanie o czystość elewacji czy ścian wewnątrz mieszkania może być bolączką niejednej rodziny. Szczególnie jeśli do domowników możemy zaliczyć również dzieci i zwierzęta. Brudne rączki i łapki, błoto, kredki, resztki jedzenia to udręka, do tego dochodzi zbierający się na powierzchni kurz, którego na co dzień albo nie widzimy, albo brakuje nam czasu na czyszczenie ścian. Brzmi jak ogrom codziennej pracy, która spokojnie może zyskać miano syzyfowej. W końcu zabrudzenia potrafią pojawić się szybciej niż zajęło nam ich sprzątnięcie!

W takich sytuacjach z reguły wybieramy spośród dwóch rozwiązań – albo zacięcie szorujemy ściany, szukając sposobów jak najskuteczniejszych, a jednocześnie nie uszkadzających farby lub po prostu podejmujemy się remontu. Oczywistym jest, że żadne z tych rozwiązań nie jest ani wygodne, ani szczególnie długotrwałe. Gdyby tylko ściany mogły czyścić się same z siebie… dla niektórych brzmi to jak science fiction, dla nas brzmi jak farby fotokatalityczne.

Czym są i jak działają? Chętnie Wam o tym opowiemy!

Czym są farby fotokatalityczne?

Ten produkt to zupełnie innowacyjne podejście w branży budowlano-wykończeniowej. Fotokatalityczne farby Titanium reagują ze światłem, dzięki czemu wszelkie drobinki brudu (kurzu, pyłów, sadzy) zalegające na jej powierzchni, ulegają utlenieniu, a proces samooczyszczania jest tym skuteczniejszy, im większa powierzchnia pokryta jest produktem.

Wszystko to dzieje się za sprawą nanokryształów dwutlenku tytanu (TiO2), które działają jako katalizator dla reakcji fotokatalitycznej, podczas której promieniowanie UV, tlen i wilgoć zostają przekształcone w dwutlenek węgla i wodę.

Co ciekawe, fale, które uaktywniają farby fotokatalityczne nie muszą być zbyt duże – sprawdzi się tu zarówno światło dzienne wpadające przez okno, jak i sztuczne światło ze zwykłych lamp.

Zalety farb fotokatalitycznych

Biorąc pod uwagę innowacyjność produktu, można by pomyśleć, że stanowi on naprawdę duży wydatek. Jednak nic mylnego – chociaż rozwiązanie to wyniesie nas więcej niż zakup zwykłej farby, nie jest to szczególnie duża różnica.

Zyskujemy za to nietoksyczny produkt, który – co więcej – usuwa zanieczyszczenia z powietrza, jest antymikrobowy, no i w końcu – największa zaleta – samoczyszczący.

Zastosowanie farb fotokatalitycznych

Farby Titanium dostępne są zarówno w wersjach do wnętrz, jak i elewacji, dlatego też mogą zostać wykorzystane w całym domu. Warto wspomnieć, że sprawdzają się jednak nie tylko w domach, ale i wszelkich magazynach czy obiektach użyteczności publicznej.

Dostępne są także wersje wzbogacone dodatkami jonów srebra, które chronią ściany przed rozwojem bakterii, pleśni oraz glonów. Dzięki temu znajdą zastosowanie m.in. w laboratoriach, jak i w innych pomieszczeniach wymagających wyśrubowanych warunków higienicznych, np. w obiektach przemysłu spożywczego i pomieszczeniach służby zdrowia wymagających 5 klasy czystości wg ISO 14644-1 (w tym sale operacyjne).

Zarówno wersja wzbogacona jonami srebra, jak i podstawowa, sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy albo osoby o bardzo wrażliwym powonieniu. Przede wszystkim jednak utlenianie drobin, mogących doprowadzić do ataku alergii, działa korzystnie na zdrowie osób, które zdecydowały się na zastosowanie farby we własnym mieszkaniu.

Nie tylko czyste ściany

Nie jest przesadą twierdzenie, że wysoka jakość powietrza pozytywnie wpływa na nasz stan zdrowia. Z jednej strony duże miejskie aglomeracje dostarczają nam tyle spalin i smogu, że nie da się przed nimi ukryć po wyjściu z domu, a z drugiej strony problemem bywa słaba wentylacja w budynkach mieszkalnych. Żyjąc w dużym mieście musimy się często pogodzić, że nie dane jest nam cieszenie się świeżym powietrzem.

Tymczasem farby fotokatalityczne, oprócz zdolności do samooczyszczania, działają także na lotne związki, które krążą w powietrzu: wspomniane wcześniej spaliny samochodowe, dwutlenek siarki, tlenki azotu czy szkodliwe rozpuszczalniki.

Moment, w którym taka cząsteczka zderzy się ze ścianą jest tożsamy z jej rozłożeniem. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają małe dzieci lub mierzą się z różnymi chorobami układu oddechowego. Na pewno skorzystają na nich także pomieszczenia dla osób palących czy kuchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *