Blog

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich materiałów budowlanych – poradnik

Budowa domu oraz remont lub wykańczanie mieszkania jest wyzwaniem. Wie to każdy, kto kiedykolwiek miał z tym problem. Szeroko dostępne, różnego rodzaju materiały budowlane wykorzystywane przy budowie domu oraz szeroko pojęta chemia budowlana wykorzystywana głównie przy wykańczaniu pomieszczeń powoduję wiele wątpliwości co do wyboru odpowiedniego materiału i technologii.

Czym się kierować, aby dobrać odpowiednie materiały budowlane?

Oczywiście dla wielu osób podstawowym kryterium doboru jest kryterium ceny. Niestety nie zawsze taki wybór jest właściwy, ponieważ to co pierwotnie wydaje się niskim kosztem, w perspektywie wielu lat użytkowania okazuje się bardzo kosztownym wyborem. Dlatego trzeba zawsze porównać cenę materiału budowlanego z jego jakością, a w szczególności parametrami charakterystycznymi dla danego rodzaju produktu. Trzeba pamiętać, że zaplanowane oraz wykonane prace budowlane i wykończeniowe mają nam służyć wiele lat i nie stanowić dla nas problemu w eksploatacji i konserwacji.
Nasz dom lub apartament, zaprojektowany i spełniający nasze oczekiwania powinien spełniać cztery podstawowe kryteria:

  • Komfort termiczny
  • Komfort akustyczny
  • Komfort dobrej jakości powietrza
  • Komfort wizualny

Co to jest komfort termiczny?

Stan umysłu, który wyraża zadowolenie z otoczenia termicznego i jest określony przez subiektywną ocenę. Pierwszym warunkiem komfortu jest prawidłowy bilans termiczny, który oznacza, że danej osobie nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło.
Uważamy otoczenia za komfortowe w przypadku braku występowania jakiegokolwiek dyskomfortu termicznego:

  • Pionowej różnicy temperatur – stopy na zimnej podłodze w ciepłym pomieszczeniu
  • Asymetrii promieniowania – siedzenie przy ciepłym kominku w zimnym pomieszczeniu
  • Zbyt ciepłej lub zbyt zimnej powierzchni – dotyczy przegród pionowych i podłogi
  • Przeciągi – szybkość przemieszczania się mas powietrza w pomieszczeniu nie powinna być większa niż 0,2 m/s latem i 0,15 m/s zimą

Dodatkowo parametry decydujące o komforcie termicznym zależne są od pory roku. Możemy cieszyć się z przyjemnego chłodu w okresie gorącego lata, natomiast unikamy tego zimą. Pod tym względem kluczowe jest odpowiednio dobrane i zastosowane materiały budowlane. Po prostu – popełnione błędy na etapie budowy obiektu trudno będzie później poprawić. Wszystkie te standardy są podstawą budownictwa pasywnego.

Co to jest komfort akustyczny?

W komfortowych warunkach akustycznych powinniśmy być w stanie:

  • Słyszeć dobrze pożądane dźwięki (mowa, muzyka itp.)
  • Skoncentrować się oraz czuć spokój i wygodę

Komfort akustyczny zależy w dużej mierze od właściwości akustycznych materiałów, z których wykonane są przegrody budowlane.
Bezpośredni wpływ na komfort akustyczny mają:

  • Materiały i systemy zapewniające izolację akustyczną
  • Materiały pochłaniające, które pomagają zmniejszyć poziom hałasu wewnątrz pomieszczeń

Dobrze zaprojektowane i wykonane otoczenie dźwiękowe sprzyja koncentracji i ułatwia komunikację. Dzięki takiemu komfortowi akustycznemu jesteśmy szczęśliwi, spokojniejsi, bardziej wydajni i doświadczamy mniej problemów zdrowotnych. O zapewnienie takich warunków też trzeba zadbać już na etapie projektu i budowy dobierając stosowne materiały budowlane.

Co to jest komfort dobrej jakości powietrza?

Jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na ogólny stan zdrowia i dobrego samopoczucia. Komfort dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach to świeże, zdrowe powietrze o odpowiedniej wilgotności, bez zanieczyszczeń, niepowodujące podrażnień receptorów oraz przyjemnym zapachu.
W celu osiągnięcia odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach należy:

  • Zapewnić optymalną wymianę powietrza
  • Wyeliminować lub zmniejszyć emisję wewnętrznych zanieczyszczeń
  • Oczyszczać powietrze poprzez filtrowanie wchodzącego i wychodzącego powietrza z budynku

Aby móc cieszyć się optymalnym dla zdrowia mikroklimatem należy zadbać o odpowiednie rozwiązania wentylacji już na etapie projektu.
Ważny jest też dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, wśród których tzw. chemia budowlana stanowi bardzo istotny element.

Co to jest komfort wizualny?

Jednym z kluczowych aspektów komfortu wizualnego jest światło dzienne. Uznaje się, że światło dzienne ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Nasz organizm wykorzystuje światło w procesach metabolicznych. Światło dzienne odpowiada za naturalną regulację dobowego rytmu ludzkiego organizmu oraz nasz nastrój, czujność a nawet pamięć. Światło dzienne odsłania rzeczywiste kolory.
Komfort wizualny to:

  • Ilość światła – czujemy się bardziej komfortowo w jasnym otoczeniu
  • Jakość światła – określana przez źródło światła, dystrybucję i barwę światła
  • Estetyka – spędzając coraz więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych, szukamy miejsc, które są przyjemne i miłe dla oka
  • Widok na zewnątrz -zapewnienie widoku na zewnątrz, najlepiej na naturę, pozwala na bliższy kontakt ze światem zewnętrznym

Komfortowe środowisko wizualne sprzyja samopoczuciu mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *