Drewno to materiał wymagający szczególnej pielęgnacji, która zapewni ochronę przed wilgocią czy światłem. W zamian za używanie odpowiednich środków i poświęcony czas na prace pielęgnacyjne, możemy cieszyć się pięknymi powierzchniami, które w ten sposób również wzmacniamy. Nie da się ukryć, że podłogi, poręcze czy meble wykonane z drewna są ponadczasowe – ich piękny i naturalny wygląd to jednak ciągłe starania. Szczególnie, jeśli chcemy cieszyć się nimi nie tylko wewnątrz domu, ale i na tarasie czy w ogrodzie.
Z tego też powodu drewniane meble i podłogi zwykle impregnuje się przy użyciu farby, lakieru lub lakierobejcy. Jednak wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej często środki te zastępowane są przez oleje roślinne. I chociaż w przeciwieństwie do pozostałych metod nie tworzą one na drewnie warstwy ochronnej, działają na nią przede wszystkim od środka.
Zalety olejowania drewna
Olejowanie drewnianych powierzchni jest znacznie prostsze niż impregnacja przy zastosowaniu lakierów. Tutaj nie potrzebne jest szlifowanie międzywarstwowe, a jedynie nasączona szmatka lub pędzel – i stosowanie się do zaleceń producenta.
Oleje wnikają w strukturę drewna i nie tyle chronią przed uszkodzeniem, co po prostu zwiększają jego zdolności do samodzielnej regeneracji. I tak w przypadku ewentualnych ubytków czy zarysowań, zostają one wypełnione przez pęcznienie, zachowując swój kolor.
Drewno zachowuje się trochę jak gąbka. Gdy zostanie nasączone olejem, chłonięcie wody już nie jest możliwe. Dzieje się tak dzięki temu, że cząsteczki tłuszczu bardzo ściśle przywierają do powierzchni. Nie przeszkadza to jednak drewnu w oddychaniu i odparowywaniu wilgoci.
Ta ekologiczna, bezpieczna alternatywa dla lakierów i innych syntetycznych produktów zabezpiecza nie tylko przed działaniem wilgoci, ale także promieniowania UV czy rozwoju takich mikroorganizmów jak pleśnie i grzyby.
Oprócz łatwej aplikacji i zalet związanych z zabezpieczeniem drewna, oleje są też gwarancją estetycznego, naturalnego wyglądu drewna. Jest ono delikatnie podkreślone, wszelkie słoje są bardzo dobrze uwidocznione, a sama powierzchnia zyskuje subtelne, matowe wykończenie.
Zastosowanie olejów
Olejowanie polecane jest w szczególności do elementów umiejscowionych w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności a także tych, w których jej poziom jest zmienny. Są to miejsca takie jak łazienka czy kuchnia, sprawdzi się to także jako sposób konserwacji drewnianych parkietów i paneli, pod którymi znajduje się ogrzewanie podłogowe. W zasadzie olej można stosować na każdą drewnianą powierzchnię – czy to podłoga lub boazeria, meble, instrumenty muzyczne, a nawet takie akcesoria jak deski do krojenia czy drewniane łyżki i łopatki kuchenne.
Szerokie zastosowanie w domu nie oznacza jednak, że jest to sposób możliwy do wykorzystania tylko w pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie – olejowanie jest równie skuteczne na zewnątrz, w ogrodzie czy na tarasie. W końcu to tam elementy z drewna narażone są na najtrudniejsze warunki – deszcze, mrozy, słońce i upały, a przede wszystkim regularna zmiana tych czynników.
Odpowiednio dobrany olej do drewna pozwoli zabezpieczyć balustrady, płoty, huśtawki, ławki, krzesła i stoły. Dzięki regularnej pielęgnacji wszystkie drewniane elementy będą mogły zachować nie tylko estetyczny wygląd, ale i formę – nie będą narażone na szybkie pękanie lub gnicie.
Jaki olej do drewna wybrać?
W przeciwieństwie to lakierów, bejc i farb, skład oleju do drewna jest bardzo prosty, ponieważ zwykle są to produkty ekologiczne. Najczęściej wykorzystywane są oleje lniane, tungowe i słonecznikowe. Wybierając produkt dla siebie powinniśmy podjąć decyzję jakiego wykończenia oczekujemy i z jakiego drewna składają się elementy, którymi będziemy się zajmować. Produkty do olejowania dzielą się bowiem na kategorie właśnie pod tymi względami. I tak możemy spotkać się z produktami do drewna drzew liściastych, iglastych oraz egzotycznych, a także preparatami:
– bezbarwnymi, o składzie ograniczającym się do samego oleju lub ewentualnie wzbogaconymi żywicą czy rozpuszczalnikami, co jednak nie ma wpływu na działanie barwiące preparatu – chociaż powierzchnia rzeczywiście może zyskać bardziej “soczysty”, świeży kolor,
– barwiącymi, wzbogaconymi naturalnymi pigmentami, które zabarwią drewno – chociaż jedynie na ciemniejszy niż naturalny kolor, a także pozwolą nie tylko na zachowanie, ale i podkreślenie naturalnych słojów,
– rozjaśniającymi, stosowanymi rzadziej i wymagającymi wykończenia standardowym, bezbarwnym produktem.