Wilgoć jest jednym z największych wrogów budynków. Podsiąkanie kapilarne to proces, w którym woda wchłaniana jest przez pory i mikroskopijne kanały w materiałach budowlanych, takich jak beton, cegła. Ten proces może prowadzić do poważnych problemów z wilgocią, takich jak pleśń, korozja, osłabienie konstrukcji i nie tylko. Aby zapewnić bezpieczeństwo budynku, jak i w pełni komfortowe użytkowanie go, konieczne jest wykonanie skutecznej izolacji poziomej.
Jak objawia się podsiąkanie kapilarne?
Podsiąkanie kapilarne jest procesem, w którym wilgoć wchłaniana jest przez materiały budowlane, co działa na nie destrukcyjnie. Objawy takiego zjawiska mogą obejmować:
– Widoczne wilgotne plamy na ścianach lub suficie – są to jedne z najbardziej powszechnych objawów. Plamy te mogą różnić się od siebie kolorami w zależności od materiału, z jakiego została wybudowana ściana.
– Zwiększenie wilgotności powietrza — podsiąkanie może prowadzić do zwiększenia wilgotności w pomieszczeniach, przez co częściej możemy zaobserwować w domu pleśń czy częstsze choroby górnych dróg oddechowych u domowników.
– Uszkodzenia powierzchni — podsiąkanie kapilarne może mieć przykre skutki w postaci osłabienia konstrukcji budynku, a w skrajnych przypadkach prowadzić do poważnych uszkodzeń. W przypadku materiałów drewnianych może dojść do zniekształcenia czy nawet szczątkowego przegnicia i rozpadu struktury drewnianej.
– W przypadku elementów metalowych podsiąkanie kapilarne może prowadzić do korozji. Ta z kolei, jak i w poprzednim punkcie, może osłabić konstrukcję budynku i prowadzić do poważnych uszkodzeń.
Jeśli w Twoim domu lub po prostu budynku zarządzanym przez Ciebie występują tego typu niepokojące sygnały, lepiej jest skonsultować problem z odpowiednimi ekspertami, zajmującymi się budownictwem i bezpieczeństwem konstrukcji.
Warto pamiętać, że wczesna diagnoza i uporanie się z problemem może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom, co ma przede wszystkim dwie ogromne zalety: po pierwsze, zminimalizuje to koszty czekających Cię napraw, a po drugie – nie będzie grozić Ci katastrofa budowlana.
Co robić z podsiąkaniem kapilarnym?
Jeśli po odhaczeniu punktów z powyższej listy skontaktowałeś się ze specjalistą lub samodzielnie, bazując na swoim doświadczeniu, zdiagnozowałeś w budynku podsiąkanie kapilarne, zapewne zastanawiasz się, co z tym fantem zrobić.
Jest kilka możliwych sposobów działania, które zostały już wielokrotnie sprawdzone i każda z nich ma swoich zwolenników wśród fachowców. Jednym z nich jest wbicie blach w podcięcia ścian fundamentowych, co stanowi jednak duże wyzwanie – wymaga odpowiedniej ekipy, która posiada wymagany sprzęt i ma doświadczenie w tej dziedzinie. Jakby nie patrzeć jest to trudny (chociaż skuteczny!) proces, który mocno ingeruje w konstrukcję budynku.
Dużą rewolucją w temacie okazały się kremy iniekcyjne, które nie tylko nie wymagają skomplikowanego, specjalistycznego sprzętu i można je stosować samodzielnie, mając szczątkową wiedzę na temat remontów i budownictwa. A nawet jeśli jej brak – internet pełen jest poradników i instrukcji.
Czym są kremy iniekcyjne?
Mowa oczywiście o produktach stosowanych w budownictwie do zatrzymywania podsiąkającej wilgoci. Są one wprowadzane bezpośrednio do odpowiednio rozmieszczonych otworów w ścianach co powoduje blokowanie i zatrzymywanie wilgoci podsiąkanej kapilarnie.
Są to najczęściej produkty na bazie silanów, które po kontakcie z wilgocią w ścianie tworzą przeponę poziomą zatrzymującą wilgoć. Zaletą tego typu produktów jest możliwość stosowania w murach o wysokim zawilgoceniu. Kremy iniekcyjne szczególnie są polecane do iniekcji w murach z pustkami i rysami ze względu na brak niebezpieczeństwa niekontrolowanego wypływu iniektu.
Zastosowania kremów iniekcyjnych
Produkty takie jak Kiesol C firmy Remmers czy weber.tec 946 marki Weber dostępne na naszej stronie sklepu internetowego www.matbau.com, mogą być wykorzystywane zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz budynku, czy to w ceglanych ścianach fundamentowych, czy konstrukcjach betonowych. Są także skuteczne w użyciu w bardzo starych budynkach, a nawet zabytkach – tam bowiem często pojawia się problem wilgoci i podsiąkania kapilarnego. Aby je zastosować, potrzebujemy przede wszystkim wiertarki udarowej, aby wywiercić otwory w ścianach oraz aplikatora, który pozwoli nam wprowadzić krem w otwory w ścianach, gdzie rozpoczną swoje działanie, a wilgoć przestanie być Twoim problemem!