Blog

Sposób na uszczelnienie tarasu wykończonego płytkami

Twój balkon lub taras wymaga mocnego odświeżenia lub naprawy, jednak nie chcesz tracić cennego czasu i energii na zrywanie płytek? Rozwiązaniem tego problemu może być innowacyjna metoda, którą zapewni produkt Hyperdesmo-T firmy Alchimica.

Jest to przezroczysta, płynna membrana na bazie żywicy poliuretanowe, którą w łatwy sposób można nałożyć przy pomocy wałka lub natrysku bezpowietrznego. Produkt stworzy jednolitą, przylegająca do podłoża powłokę, która nie tylko poprawi funkcjonalność powierzchni, ale stworzy także przyjemny dla oka efekt. Ogromną zaletą produktu jest także jej struktura, która pozwala na odparowywanie wilgoci z podłoża.

Jak przygotować powierzchnię do naprawy?

Przed przystąpieniem do pracy, konieczne jest uprzednie przygotowanie tarasu lub balkonu. Bez względu na to, czy pracujemy na posadzce ceramicznej, marmurowej, kamiennej czy jakiejkolwiek innej, najpierw należy upewnić się, że wszystkie jej elementy są stabilne i nie posiadają ubytków. Jeśli takie defekty występują, najpierw powinny zostać podklejone czy też wymienione pojedyncze płytki. To samo dotyczy fug i dylatacji.

Konieczne będzie także dobre oczyszczenie powierzchni. Dobrze w tym celu sprawdzają się zarówno myjki ciśnieniowe, jak i aktywna piana. Jeśli w celu czyszczenia używamy środków chemicznych, powinny zostać dokładnie spłukane wodą, jeśli zależy nam na skutecznym i wieloletnim zabezpieczeniu posadzki.

Etapy pracy z membraną poliuretanową

Jeśli nasze płytki są już dokładnie umyte oraz mamy pewność, że nie ma tam żadnych luzów i pęknięć, możemy przystąpić do pracy. Cały proces jest stosunkowo łatwy, jednak jak wszystkie prace wykończeniowe czy zabezpieczające, wymagają dopilnowania pewnych procesów. Pierwszym z nich jest w tym przypadku gruntowanie.

W tym celu zalecamy użycie gruntu Primer-T lub Microprimer PU, jeśli mamy do czynienia z porowatą powierzchnią.

Produkt powinno wetrzeć się w powierzchnię płytek za pomocą ściereczki — najlepiej z mikrofibry. Tutaj też powinniśmy uważać na unikanie zanieczyszczeń — chociażby włókien z używanej szmatki. Najlepiej wybrać taką, która nie zagrozi późniejszemu procesowi, a zatem i finalnemu, wieloletniemu efektowi.

Po zagruntowaniu tarasu lub balkonu możemy przystąpić do aplikacji membrany Hyperdesmo-T. W tym celu można zdecydować się na jedno z dwóch narzędzi: wałek o krótkim lub średnim włosiu lub natrysk hydrodynamiczny. Obydwie metody pozwolą na równomierne rozprowadzenie żywicy poliuretanowej po całej powierzchni balkonu czy też tarasu. Długotrwały efekt uzyskamy przy zużyciu około 0,8 do 1 litra produktu na metr kwadratowy. Zapewnią nam to – wedle uznania – dwie lub trzy warstwy produktu. Nie musimy się jednak martwić szczególną dokładnością — żywica ma to do siebie, że doskonale wypełnia wszelkie nierówności, sama też rozpływa się dobrze po powierzchni, gwarantując jej całkowitą szczelność.

Po zakończeniu aplikacji membrany Hyperdesmo-T pozostaje nam położenie powłoki, przykładowo PU Finish-Matte lub Aquasmart TC Floor Protect. Są to produkty, które zapewnią ochronę przed uszkodzeniami związanymi z intensywną eksploatacją powierzchni, a także zagwarantują, eleganckie matowo-satynowe wykończenie, gdyż sama membrana charakteryzuje się wysokim połyskiem.

Zalety membrany Hyperdesmo-T

Zastosowanie żywicy poliuretanowej na balkonie lub tarasie pozwoli zabezpieczyć powierzchnię przede wszystkim przed uszkodzeniami takimi jak obtarcia czy zarysowania, pozwoli też spoić pęknięcia. Jednak do jej zalet możemy zaliczyć też ochronę posadzki przed warunkami atmosferycznymi.

Powierzchnia samej membrany Hyperdesmo-T zachowuje swoje właściwości mechaniczne przy każdej pogodzie: jest odporna na temperatury od -40° do 80°C, a zatem jeśli nie mieszkacie na lodowcu, możecie spać spokojnie (zwłaszcza, że w takich warunkach spędzanie czasu na balkonie nie brzmi przekonująco!). Do długiej listy zalet możemy dopisać także odporność na promieniowanie UV, które w wielu przypadkach powoduje żółknięcie lub blaknięcie powierzchni. W przypadku tego produktu nie będzie stanowić to problemu.

Przede wszystkim jednak ogromną zaletą jest łatwość aplikacji membrany. Można podjąć się tego zadania samodzielnie, bez wsparcia specjalisty, co będzie wiązało się ze zmniejszeniem kosztów pracy. Dodatkowo łatwa dostępność narzędzi takich jak wałki sprawia, że z produktu mogą skorzystać nawet osoby niebędące specjalistami w branży budowlano-wykończeniowej.