Blog

Tynk mozaikowy – cena, kolory i wydajność tynków żywicznych

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zaaranżować swoją elewację, aby była estetyczna, a dodatkowo doskonale radziła sobie z wymagającymi warunkami. Takim sposobem na warstwę wykończeniową są tynki żywiczne. Składają się one z drobnego kruszywa, a także ze spoiwa, którego funkcję pełni masa pochodzenia żywicznego. Takie wykończenie poza atrakcyjnym wyglądem jest niezwykle trwałe oraz odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a w tym deszcz lub śnieg.

Tynki żywiczne, które nazywane są również mozaikowymi, mogą zdobić nie tylko zewnętrzne części budynków (na ogół strefy cokołowe), ale i ściany wewnętrzne. Te produkty powinny być stosowane tam, gdzie występują zwarte, a także trwałe powierzchnie. Produkty sprawdzają się doskonale w przypadku takich struktur jak m.in. płyty kartonowo – gipsowe czy beton. Na cokole budynku można wykorzystać np. tynk mozaikowy gramaplast TD351 od marki Weber lub tynk mozaikowy marmolit TD352 produkowany przez tę samą firmę. Przed ich nałożeniem należy pamiętać o tym, aby odpowiednio oczyścić nawierzchnię. We wnętrzach doskonale prezentują się w kuchni lub w łazience, a do tego dzięki ich różnorodności kolorystycznej mogą tworzyć spójną aranżację wraz z meblami i dodatkami.

Tynki żywiczne – cena

Wiele osób przed zakupem tynku żywicznego zastanawia się, jaką sumę trzeba przygotować, aby wykonać to wykończenie. Cena produktu zależy jednak od takich czynników jak jego jakość czy wykorzystane w nim dodatki. Z reguły przy zakupie opakowania o pojemności 25 kg zakłada się koszt od 150 do 300 zł. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku produktów o bardzo wysokiej jakości, koszt może być większy i sięgać ok. 500 zł. Niewątpliwie jednak warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania, które utrzymają wygląd przez długi czas. W ostatecznym rachunku duże znaczenie będzie miało również m.in. to, czy praca będzie wykonywana samodzielnie, czy przez profesjonalną firmę.

Wydajność tynku żywicznego

O tym, czy opłaca się zakupić tynk żywiczny, decyduje także jego wydajność. Jeżeli ją znamy, możemy obliczyć optymalne zużycie masy w odniesieniu do liczby zakupionych opakowań. Wpływ na wydajność ma m.in. granulacja. Kruszywo o większej średnicy możemy wykorzystać na większej powierzchni na zewnątrz obiektu (w środku zazwyczaj stosuje się produkty o niskiej granulacji). Poza tym ważna jest także technika, którą nakładamy nasz produkt oraz rodzaj podłoża. Gdy nawierzchnia jest wyrównana, możemy nałożyć mniejszą ilość produktu. Warto także brać pod uwagę informacje dotyczące wydajności, które są podane przez producenta.

Kolory tynku żywicznego

Tym, co sprawia, że wykończenie z tynku żywicznego jest szczególnie atrakcyjne, jest szeroka paleta barw do wyboru. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu, a także na budynku, można otrzymać pożądany efekt, który będzie doskonale dopasowany do pozostałych elementów aranżacji. Wiele zależy od tego, jakie kruszywo zostało zastosowane w produkcie. Bardzo popularnymi barwami kruszywa są m.in. te biszkoptowe, białe, szare, kremowe, czarne czy beżowe.  Decydując się na zakup produktu z naszego sklepu, można wybrać np. odcień z palety kolorystycznej producenta Weber. Jesteśmy pewni, że szeroka gama barw spełni oczekiwania aranżacyjne każdej osoby.

Jakie są zalety tynku mozaikowego?

Choć wspomnieliśmy już o najbardziej widocznych zaletach tynku żywicznego, warto również zwrócić uwagę m.in. na fakt, że jest on mrozoodporny, a także odporny na uszkodzenia mechaniczne, bakterie, pleśń i grzyby. Poza tym będzie trwale trzymał się powierzchni również w przypadku mycia oraz szorowania. Warto wiedzieć o tym, że szybko można pozbyć się z niego ewentualnych zabrudzeń, a wystarczy zacząć od wody z niewielką ilością detergentu. Dodatkowo jego nakładanie przebiega w łatwy sposób, a w przypadku kreatywnych pomysłów na aranżację można bez problemu skonfigurować własny motyw z wybranych przez siebie odcieni.

Sprawdzone produkty w asortymencie MATBAU

W naszym asortymencie znaleźć można szeroką gamę sprawdzonych produktów żywicznych, które pomogą w estetycznym i trwałym wykończeniu wnętrz. Mamy np. dekoracyjny tynk mozaikowy do wewnątrz i na zewnątrz od marki Weber, a także wiele innych artykułów o wysokiej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu i do wyboru ulubionych produktów.