Weber – balkony i tarasy w każdym domu

Dzięki balkonowi czy tarasowi każde mieszkanie, każdy dom zyskuje na atrakcyjności. Dodatkowa przestrzeń wysunięta poza elewację budynku daje poczucie bliższego kontaktu ze światem zewnętrznym, stanowi „okno na świat” i zapewnia „oddech” mieszkańcom.

Atrakcyjnie zaaranżowany balkon czy taras to miejsce relaksu, namiastka ogrodu i przedłużenie powierzchni mieszkalnej z dodatkową funkcją użytkową.

Podstawa relaksu

Jak z przyjemnością wyjść z domu i jednocześnie w nim pozostać ? Korzystając z balkonów i tarasów. Ale aby w takiej przestrzeni odpoczywać, trzeba stworzyć odpowiednią bazę. Powierzchnia balkonu czy tarasu musi być zabezpieczona przed wilgocią, powinna być solidna i trwała, a jeśli będzie też cieszyć oko – tym lepiej!

Bez osłony, bez ochrony

Nieosłonięte części budynku, czyli balkony i tarasy, są w szczególny sposób narażone na działanie czynników atmosferycznych i obciążeń użytkowych. Naprężenia wywołane zmianami temperatur i oddziaływaniem deszczu, śniegu czy mrozu nadwyrężają z czasem kondycję tych elementów. W efekcie zarówno okładziny, jak i sama konstrukcja balkonu czy tarasu stają się podatne na uszkodzenia. Także obciążenia użytkowe mogą przyczyniać się do zużycia nawierzchni i powstawania uszkodzeń.

Balkony i tarasy – tradycyjne systemy i problemy

Powierzchnię balkonów i tarasów naziemnych najczęściej zabezpiecza się warstwami hydroizolacji, a wierzchnią warstwę wykończeniową stanowią płytki ceramiczne. I choć wyglądają one estetycznie, to właśnie ta powłoka z licznymi łączeniami i spoinami może być słabym punktem całego systemu.

Dlaczego balkon lub taras staje się nieszczelny?

Do najczęstszych przyczyn nieszczelności należy zaliczyć:

Skuteczne rozwiązanie systemowe weber.dry balkon

Jak skutecznie zabezpieczyć balkon czy taras a jednocześnie cieszyć się z estetycznego wykończenia? Jak uniknąć problemów związanych z tradycyjnym wykończeniem powierzchni balkonu lub tarasu płytkami ceramicznymi?

Weber proponuje nowe rozwiązanie w postaci bezspoinowego systemu powłokowego weber.dry balkon.

System weber.dry balkon to kompleksowe rozwiązanie, które łączy w sobie praktyczną hydroizolację oraz estetyczną warstwę użytkową. Pakiet produktów tworzących system weber.dry balkon zapewnia trwałe i skuteczne zabezpieczenie powierzchni balkonów i tarasów przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu.

Jeden system, dwie gwarancje

Gwarancja ochrony

Podstawą systemu weber.dry balkon są płynne membrany hydroizolacyjne weber.dry PUR SYSTEM oparte na wysokiej jakości żywicach poliuretanowych. Gwarantują one uzyskanie trwałej powłoki odpornej na ekstremalnie niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym silną ekspozycję UV.

Systemową bazę stanowią 3 produkty:

Gwarancja estetyki

Do wykonania warstwy wykończeniowej balkonów i tarasów w systemie weber.dry balkon służą kruszywa dekoracyjne dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej:

 Jak wykonać podłoże w systemie weber.dry balkon?

Przygotowanie i oczyszczenie podłoża

Powierzchnia balkonu lub tarasu musi być równa i pozbawiona wystających czy luźnych części. Jeśli to konieczne, należy wykonać szpachlowanie wyrównujące przy użyciu odpowiedniej zaprawy naprawczej lub przygotować nową warstwę spadkową, np. stosując mieszankę betonową webermix beton B30 lub szybką mieszankę betonową webermix beton B50 o bardzo wysokiej wytrzymałości. Przed naniesieniem pierwszej warstwy podłoże należy dokładnie oczyścić z pyłu i kurzu. Jeśli na powierzchni balkonu znajduje się mleczko cementowe, należy je usunąć.

Uszczelnienia połączeń

Łączenia ściany z płytą balkonową należy trwale zabezpieczyć elastycznym uszczelniaczem poliuretanowym.

Gruntowanie trudno dostępnych miejsc

Podłoże należy zagruntować przy użyciu preparatu weber.prim EP 2K. Gruntowanie rozpocznij od pasa na dolnej części ściany, obróbek blacharskich, załomów i krawędzi. Użyj pędzla.

Gruntowanie powierzchni balkonu/tarasu

Pozostałe powierzchnie poziome zagruntuj preparatem weber.prim EP 2K, używając wałka.

Wyznaczanie granicy aplikacji membrany

Przy pomocy taśmy wyznacz granice powierzchni, na której będzie nakładana powłoka weber.dry PUR seal.

Aplikacja membrany weber.dry PUR seal

Membranę hydroizolacyjną nanieś na całą wyznaczoną powierzchnię. W miejscach trudno dostępnych aplikuj produkt przy użyciu pędzla, a na dużych powierzchniach za pomocą wałka.

Usunięcie taśmy odcinającej

Bezpośrednio po naniesieniu pierwszej warstwy membrany usuń taśmy odcinające.

Nanoszenie drugiej warstwy membrany

Po całkowitym wyschnięciu preparatu (najlepiej następnego dnia) nałóż drugą warstwę membrany weber.dry PUR seal. Przed aplikacją odkurz powierzchnię i przyklej taśmy odcinające. Nanieś membranę wałkiem (na dużych powierzchniach) lub pędzlem (w miejscach trudno dostępnych).

Przesypanie powierzchni kruszywem dekoracyjnym

Bezpośrednio po nałożeniu drugiej warstwy membrany hydroizolacyjnej wykonaj posypkę z piasku kwarcowego webersys mix PU lub z płatków dekoracyjnych webersys chips.

Usunięcie taśmy odcinającej

Po wykonaniu posypki ostrożnie zdejmij taśmy odcinające.

Usunięcie nadmiar piasku/płatków dekoracyjnych

Po wyschnięciu drugiej warstwy membrany (najlepiej następnego dnia) zbierz nadmiar piasku lub płatków dekoracyjnych.

Nakładanie warstwy zamykającej z  żywicy poliuretanowej

Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż warstwę zamykającą w postaci membrany weber.dry PUR coat (na przydomowe balkony i tarasy) lub weber.dry PUR coat traffic (na tarasy w strefach publicznych o dużym natężeniu ruchu).

Zalety systemu weber.dry balkon