Blog

Czym są jastrychy?

Jastrych to słowo, z którym osoby nie pracujące w branży budowlanej mogły się do tej pory nie spotkać. Gdy jednak dowiedzą się, że jest to synonim słowa wylewka, sprawa staje się dużo przystępniejsza. Jastrych jest zatem podkładem podłogowym, na którym następnie układa się panele płytki lub inne wykończenie podłogi. Warto wiedzieć, że w ramach jastrychów dostępne są rozwiązania, które różnią się między sobą właściwościami oraz mają różne wady i zalety. Chcąc podjąć świadomą decyzję przy wyborze jastrychu, warto dowiedzieć się czegoś na ich temat.

Jakie jest zadanie jastrychu?

Najprościej ujmując jastrych jest to wierzchnia warstwa podkładu, którą stosuje się w celu wyrównania podłogi lub stropu pod przyszłą okładzinę, zarówno na piętrze, w piwnicy czy na poddaszu. W efekcie materiał wierzchni może bezproblemowo pracować pod obciążeniem. Jastrych sprawdza się zarówno pod płytkami, panelami, parkietem jak i wykładzinami dywanowymi lub PCV.

Jastrych ma też pozytywny wpływ na wyciszenie pomieszczenia, jak również stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną.

Rodzaje jastrychów

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje jastrychów – suchy i mokry. Oba mają swoje wady i zalety, co w efekcie przekłada się na ich zastosowania.

Jastrych suchy

Jest to rozwiązanie bardzo często stosowane podczas remontu starych domów, np. adaptacji poddaszy. Ma on formę płyt gipsowo-kartonowych, włóknisto-cementowych, OSB, MFP. Jest to rozwiązanie łatwe i szybkie w montażu, pozwalające w krótkim okresie czasu przejść do dalszych prac remontowych. Płyty są układane warstwowo. Wybór odpowiedniego rodzaju płyt powinien być dostosowany do właściwości jakie będą panować w danym pomieszczeniu.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że płyty wykorzystywane w jastrychu suchym są bardzo często dość drogie. Ponadto, płyty stosowane w pomieszczeniach, w których panuje zwiększona wilgotność np. kuchniach czy łazienkach, muszą być uprzednio właściwie zabezpieczone.

Jastrych mokry

Wersja wykonywana na morko stosowana jest głównie w przypadku nowych budynków. Ma formę wylewki wykonywanej z gotowej zaprawy samopoziomującej lub podkładu. Zależnie od zastosowanej zaprawy, może to być jastrych cementowy, anhydrytowy, magnezjowy, asfaltowy, epoksydowy. Każdy rodzaj wyróżnia się innymi właściwościami i znajduje zastosowanie w innych obszarach. Niektóre rodzaje jastrychu wymagają zbrojenia lub siatki, a przy większej powierzchni konieczne będzie zastosowanie dylatacji.

Rodzaje jastrychu mokrego

Ten rodzaj materiału możemy podzielić nie tylko ze względu na zawartość mieszanki, ale także na sposób jego położenia.

Podział jastrychów ze względu na sposób montażu:

– związany z podłożem – wymaga dodatkowej warstwy sczepnej lub kontaktowej zapewniającej przyczepność. W takim przypadku, po wyschnięciu, jastrych i podłoże są ze sobą nierozerwalnie połączone.

– pływający – oddzielony od stropu warstwą izolacyjną lub rozdzielczą.  Jest to jastrych, który przeważnie ma grubość minimum 3-3,5 cm, który zostaje oddzielony od podłoża poprzez folię budowlaną lub warstwę papy.

Podział jastrychów ze względu na zawartość mieszanki:

Wyróżniamy kilka typów jastrychów np. cementowy, anhydrytowy, magnezjowy, asfaltowy, żywiczny.

Najbardziej popularne są dwa rodzaje:

– cementowy – produkowany na bazie cementu – ma najszerszy zakres zastosowań, może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. w łazienkach.

– anhydrytowy – produkowany na bazie anhydrytu (siarczan wapnia) – nie należy stosować go na zewnątrz i w pomieszczeniach nieogrzewanych oraz o dużej wilgotności.

weber.floor RAPID

Przykładem jastrychu o uniwersalnym zastosowaniu jest produkt weber.floor RAPID.

Materiał służy do wykonywania jastrychów, na których w krótkim czasie można położyć płytki ceramiczne, kamienne, wykładziny dywanowe, panele, parkiet itp.

  • związanych z podłożem cementowym – grubość 10-100 mm
  • na izolacjach akustycznych i termicznych – grubość 35-100 mm
  • z ogrzewaniem wodnym – grubość 60-100 mm

Ze względu na obszar zastosowań weber.floor RAPID służy:

  • do wykonywania posadzek cementowych gotowych do eksploatacji w kotłowniach, piwnicach, garażach indywidualnych, pomieszczeniach gospodarczych itp.
  • do wykonywania spadków
  • do stosowania w mieszkaniach, biurach, szpitalach, szkołach, sklepach, kinach i innych obiektach użyteczności publicznej

Podsumowanie

Ze względu na dużą różnorodność jastrychów pod kątem parametrów technicznych jak i sposobu wbudowania po dokonaniu wyboru sposobu wykończenia podłogi dobrze jest skorzystać z porady wykonawcy, projektanta lub dostawcy materiału wykończeniowego w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania umożliwiającego bezproblemowy montaż ostatecznych okładzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *